Článek o sacharidových vlách » Buď svůj

Článek sacharidové vlny

Detoxikační kúra
Článek o detoxikaci
01/08/2019
Sacharidové vlny

Sacharidové vlny patří k jedné z nejpoužívanějších redukčních diet. Tato dieta využívá principu cyklování sacharidů, což zapříčiňuje co nejmenší zpomalování metabolismu a co nejefektivnější spalování tuku.

A jak teda pomocí sacharidů dosáhneme hezčí a pevnější postavy?

Podstata této diety je kombinace dnů, kdy máme vyšší příjem sacharidů a dnů s nízkým příjem sacharidů, tedy takzvané cyklování sacharidů. Tyto „cykly“ způsobují v těle stav, kdy tělo není schopno se efektivně navyknout na snížený příjem energie, podobně jak tomu je u jiných běžných diet založených na postupném snižování energetického příjmu. Proto náš organismus nemá potřebu zpomalovat metabolismus, a to i ve dnech s nízkým příjmem sacharidů, kdy se akceleruje spalování tuku. Samotné cyklování sacharidů je nutné kombinovat s množstvím přijatých bílkovin, které jsou důležité pro naší svalovou hmotu.

Proč sacharidové vlny?

Efektivně budujete svalovou tkáň

Účinné spalování podkožního tuku

Spolehlivá redukce hmotnosti

Zachování svalové hmoty

Princip?

Jak jsme již psali, hlavní princip sacharidových vln je kontrolovaný příjem sacharidů, který se postupně zvyšuje či snižuje, a to podobu jednoho cyklu. Délka cyklu může trvat různě dlouho. Náš jídelníček „sacharidové vlny“ je navržen na 7 nebo 11 dní, kde je i takzvaný cheat oběd (oběd, kde si můžete dát, co chcete a kolik chcete).
Ve dnech s vyšším příjmem sacharidů podporujeme doplňování svalového glykogenu. Tento glykogen byl vyprázdněn společně s tuky ve dnech s nízkým příjmem sacharidů. Nebojte, k nárůstu tukové hmoty nedochází. To by tento stav (vyšší příjem sacharidů) musel trvat delší dobu. Doplnění glykogenových zásob trvá cca 1 – 3 dny (dle úrovně vyprázdnění). Opravdu se nemusíte bát dnů s vysokým příjmem sacharidů. Tyto dny udržují Váš metabolismus na vysokých obrátkách a Vy pálíte více tuku.
Naopak ve dnech s nízkým příjmem sacharidů podpoříme spalování tuku. Vaše tělo je navyklé na vyšší příjem energie, než kterou jim aktuálně tyto dny dodáváte. Musí tedy sáhnout po energetických rezervách, které má v organismu (tuky). V těchto dnech doporučujeme doplnit svou stravu o antioxidanty, vitamíny C, D a zinek.


Pro koho jsou sacharidové vlny vhodné?


kulturisti

během rýsovací fáze

sportovci

jako součást přípravy na závody

muži i ženy

kteří chtějí rychle a účinně odbourat tuk


Pro koho sacharidové vlny nejsou vhodné?

Diabetici

děti ve vývoji

potřebují vyváženou stabilní stravu

Nemocní lidé

Lidé s nemocemi trávicího ústrojí, ledvin, žlučníku, jater.
Lidé, kteří mají zdravotní problémy typu: cukrovka, nemoci srdce apod.

Lidé trpící astmatickými záchvaty

Ženy, které jsou těhotné nebo se snaží otěhotnět


Co po vlnách?

Po sacharidových vlnách je tělo více citlivé na sacharidy. Proto svůj návrat k normální stravě dělejte pozvolna, ať zbytečně nezažijete takzvaný JO-JO efekt nebo vyzkoušejte náš stabilizační jídelníček, který po vlnách doporučujeme.

Závěr

Jak si sestavit správně jídelníček, záleží na mnoha faktorech, například na Vašem věku, váze, pohlaví, jaký jste somatyp (ektomorf, mesomorf, endomorf) a jaký je Váš denní kalorický výdej. Sacharidové cykly budou jinak nastaveny pro 50 kg ženu s typem postavy ektomorf a pro 40letého muže mesomorfa. Je nutné zohlednit svou individualitu a osobní potřeby. Pokud potřebujete pomoci, rádi Vám vytvoříme jídelníček podle Vašich potřeb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *